Úloha KRI: odborné vedenie projektu
Partneri: Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice (vedúci partner), Technická univerzita v Košiciach, Agentúra regionálneho rozvoja a cezhraničnej spolupráce TRANSCARPATHIA, Nórsky inštitút pre urbánny a regionálny výskum, Mucipalita Sør-Varanger, Košický samosprávny kraj, Zakarpatská oblastná štátna administratíva – asociovaní partneri
Doba trvania: október 2015 – apríl 2017
Financovanie: Nórske granty, Štátny rozpočet Slovenskej republiky a vlastné spolufinancovanie
Počas 19 mesiacov slovensko-ukrajinského projektu bola vyvinutá a pilotne aplikovaná metodika tzv. adaptívneho plánovania, ktorá je využiteľná pri územnom, socio-ekonomickom či sektorovom plánovaní. Tento prístup, ktorý je na Slovensku, ale aj na Ukrajine unikátny, umožní plánovačom, resp. tým, ktorí rozhodujú na miestnej či regionálnej úrovni, začleniť lokálne dopady globálnych rizík do každodenného uvažovania a konania, a tak zmierniť ich dôsledky. Súčasne bola v projekte iniciovaná a inštitucionalizovaná cezhraničná spolupráca slovenských a ukrajinských plánovačov v prihraničnom SK/UA území.
Príklady konkrétnych výstupov:
sme napríklad vypracovali okrem Rámcovej metodiky adaptívneho plánovania aj príručku „Adaptácia na zmenu klímy – úlohy, prístupy a nástroje samospráv“, Spoločnú adaptačnú stratégia na dopady zmeny klímy v pilotnom území (okresy Michalovce, Sobrance a Užhorodský rajón) či ako nástroj pre zvýšenie povedomia videoklip Adaptácia na dopady zmeny klímy – bezodkladná úloha samospráv.
Projekt ZIP je spolufinancovaný z Nórskeho finančného mechanizmu a ŠR Slovenskej republiky; www.eeagrants.sk; Číslo Projektu: CBC01010; Číslo programu: SK08.
„Slovensko – Ukrajina: Spolupráca naprieč hranicou“